top of page

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanlığı nedir?

Bütün dünyada 75 yıl öncesine kadar Cerrah kavramı insanlarda bütün organ sistemlerinin ameliyatlarını (Beyin, ortopedik, kalp, karaciğer, rahim, prostat…) gerçekleştirmeye yetkin tek bir uzmanlığın karşılığı iken zaman içerisinde hastalık ve başarılı ameliyat konusunda bilgi birikiminin artışıyla farklı cerrahi uzmanlık alanları ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle önce Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Beyin Cerrahisi, Ortopedi, Kalp-Damar Cerrahisi gibi artık farklı eğitim süreçlerinden geçen farklı cerrahi uzmanlık alanları oluşmuştur.

Muazzam teknik gelişmeler daha iyi ameliyat sonuçları için uzmanlık alanlarında daha spesifik hatta her bir insan organına yönelik olarak yetkin bilgi birikimini ve cerrahi yetkinleşmeyi zorunlu kılmıştır. Ülkemizde de 10 yıl öncesine kadar Jinekolojik kanser ameliyatları, jinekolojik kanserler konusunda kendini görece geliştirmiş kadın doğum hekimleri tarafından gerçekleştirilmekteydi. Fakat Dünya da Jinekolojik Onkoloji konusunda spesifikleşmiş bilim dallarının kurulması ve bu kliniklerde multidisipliner uygulanan ameliyat sonuçlarının çok daha etkin ve başarılı sonuçlar sağlamış olması nedeniyle ülkemiz de de 2012 yılında ayrı bir üst ihtisas alanı olarak kurumsallaşmaya başlamıştır.Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi kadın üreme organları kanserlerinin (Yumurtalık, rahim, vulva, vajina kanserleri) tanı, tedavisi ve takibi ile ilgili üst uzmanlık dalıdır.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olduktan sonra ek olarak 3 yıllık bir eğitimle Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi konusunda yetkinlik ve diploma sahibi olan hekimler “Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi” uzmanı ünvanı kazanmaktadır.

Eğitim süreci içerisinde Tıbbi Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi ve Patoloji ilgili bölümlerde rotasyonlar dahilinde jinekolojik kanserlerler ilgili spesifik çalışmalar yapıldığı için bu eğitim sürecinde Jinekolojik kanserler konusunda tam yetkinlik kazanılmaktadır.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi uzmanları tarafından tedavi edilen hastaların sonuçlarının daha iyi olduğunu gösteren birçok çalışma mevcuttur. Bu yüzden jinekolojik kanser tanısı alan hastaların, tedavilerini planlayacak cerrahların aldığı eğitim, tecrübe, diploma ve yeterlililiği konusunda tam bilgiye sahip olmaları önerilir.


Jinekolojik onkoloji cerrahının spesifik olarak uzmanlaştığı kanser ve kanser öncülü olan hastalıklar şunlardır:

-Yumurtalık kanseri (Over Ca)

-Rahim ağzı kanseri (Serviks Ca)

-Rahim zarı kanseri (Endometrium Ca)

-Periton kanseri (Karın zarı kanseri)

-Rahim gövdesi kanserleri ( kötü huylu myom - Leiomyosarkom )

-Vulva ve vajen kanserleri

-Gestasyonel trofoblastik hastalıklar (Mol gebelik - Üzüm gebeliği)

-Anormal Servikal smear ve Pozitif HPV test sonucu yönetimi

-Servikal Displazi tedavisi (Konizasyon ,LEEP)

-Vulva ve vajenin preinvazif lezyonlarının tanı ve tedavisi
105 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page